کشف فرش 1500 شانه 12 متری مشهد در زمان ناصر دین شاه رونمایی شد

از قدیم الایام یکی از کالاهای ایرانی که شهرت جهانی دارد فرش دستباف بوده است. اما در دهه های اخیر، این صنعت ملی با رکود بزرگی مواجه شده و به نوعی بازار پررونق بین المللی خود را از دست داده است.

علل رکود فرش 1500 شانه 12 متری مشهد دستباف ایرانی از جنبه های فرهنگی و اقتصادی قابل بررسی است.

در تشریح موانع فرهنگی می توان گفت که با تغییر سبک زندگی جامعه ایرانی در چند سال گذشته، مردم ایران نیز مانند کشورهای خارجی به سمت مد و استفاده از تزئینات جدید رفته اند و از این رو میل جوانان به آن توجه شده است.

استفاده از فرش دستباف کاهش یافته است، برخی کارشناسان دلیل اصلی رکود فرش دستباف را تغییر گرایش مردم جهان و ایران می دانند. در نتیجه، آنها معتقدند که طرح و نقش فرش امروزی باید به روز شود.

از سوی دیگر با گسترش تولید فرش ماشینی، خانه های ایرانی نیز از این هنر ناب فرهنگی تهی شده است.

علاوه بر این، دو دلیل مهم دیگر که خانه های ایرانی را از زیبایی فرش دستباف ملی دور نگه می دارد، افزایش قیمت فرش و کاهش قدرت خرید جامعه به دلیل مسائل اقتصادی حاکم بر جامعه ایران است.

اگرچه حتی فرش های گران قیمت نیز خریداران خاص خود را در کشور دارند، اما افراد زیادی به دنبال کفپوش های ارزان قیمت هستند. برخی از متخصصان معتقدند افزایش قیمت مواد اولیه منجر به افزایش قیمت فرش دستباف و کاهش قدرت خرید مردم شده است.

مواد اولیه‌ای که ایرانیان در کشور تولید می‌کردند، اکنون با هزینه‌های بسیار بیشتری وارد می‌شود، به عنوان مثال، پشمی که قبلاً در داخل تولید می شد، اکنون از استرالیا و چین وارد می شود.

تورم بالا در اقتصاد کشور نیز باعث شده تا دستمزد قالیبافان هر روز افزایش یابد و در نتیجه قیمت فرش گران شود، همچنین افزایش تعرفه واردات ابریشم باعث افزایش قیمت تمام شده مواد اولیه و به تبع آن فرش دستباف شد.

در نتیجه بخشی از رقابت پذیری فرش دستباف ایرانی هم در بازار داخلی و هم در بازار بین المللی به دست آمد، عدم افزایش نرخ ارز متناسب با تورم و افزایش حقوق سالانه کارکنان باعث می شود که نیروی کار انتظار دستمزد بالاتری داشته باشد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.